stenaspk.cz

LOGO_ASPV_pruhledne_bila

Soustředění na zemědělce

Z pátka na sobotu (10. – 11. 11. 2023) proběhlo již tradičně další lezecké soustředění, tentokrát s těmi nejmenšími od 5 do 12 let. Účastnilo se 16 dětí a 4 vedoucí/členové oddílu. Celé soustředění bylo pro děti zpestřeno přespáním v tělocvičně.

Skupina se sešla v pátek v 16:00 na lezecké stěně SOŠ Šumperk, kde bylo soustředění oficiálně zahájeno nácvikem uzlů hned po úvodním slovu. Poté se děti přesunuly na bouldery, kde začaly sbírat body za přelezené zóny. Lezecké nadšení všech účastníků bylo natolik patrné zejména proto, že bylo později velmi obtížné „odtrhnout“ děti ze spárů překližky. Avšak bylo potřeba nachystat si žíněnky/karimatky a spacáky, aby večer bylo kam ulehnout. Zatímco děti vybalovaly plyšáky a polštářky, dospěláci přichystali lezení ve tmě. Po večeři byla skupina vpuštěna do tmy, kde pro ni byly přichystané 4 cesty. Stěna osvětlená pouze barevnými svítícími tyčinkami připevněnými mezi chyty rozzářila dětské tvářičky zcela a okamžitě. Pak už zbývalo jen vyčistit zuby a ulehnout k pohádce. Některé děti sice měly dezertérské sklony, a pár dětem se dokonce povedlo vzít nohy na ramena a dospat se v pohodlí domova, naštěstí to ale nevzbudilo řetězovou reakci, a tak se nakonec rána v tělocvičně dočkalo úctyhodných 14 dětí. Nezbývá než smeknout před všemi, skupina se sešla velmi šikovná a statečná. 

Druhý den byl zahájen sladkou snídaní, po které se sklidila tělocvična, a sobotní dopoledne mohlo být odstartováno hodem na koš a zopakováním základních uzlů. Hlavním programem však bylo lezení na umělé stěně, prusíkování, a lezení na rychlost. Pro mnohé členy oddílu to bylo vůbec první setkání s prusíkem, a lezením na čas. Nové aktivity v dětech probudily jakousi jiskru a zápal pro věc. Je potřeba dodat, že s jednotlivými disciplínami se všichni porvali velmi statečně a se vší vervou. Následovala svačinka, po které byla dětem vytvořena opičí dráha v tělocvičně, kde se proti sobě postavily ve třech skupinách. Slalom, kotouly, hody kroužkem na kuželky, přeskoky přes švihadla, lezení po žebřinách,… A na stole už je pro každého přichystaná pizza k obědu. Program je ukončen dalším boulderem, po kterém už zbývá jen vyhodnocení.

Děti byly na závěr vyhlášeny a ohodnoceny sladkými odměnami. A to jak za bezproblémový průběh celého soustředění, tak také za skvělé lezecké výkony a nasazení při jednotlivých aktivitách.

Všem zúčastněným dětem děkujeme za jejich zápal a zodpovědný přístup. Poděkování také patří vedoucím Daniele Tiché a Romanovi Zajícovi za zaštítění a organizaci celé akce, a samozřejmě také členům oddílu, kteří napomohli k bezproblémovému chodu celé akce.

Přejít nahoru