stenaspk.cz

LOGO_ASPV_pruhledne_bila

soliskový hrebeň – druhý pokus

Již nějaký čas jsem měl tento projekt v hlavě. Čas na něj dozrál letos. Sice nadvakrát, ale co už 😊

První přechod s kamarádem, dali jsme zhruba půlku, pak jsme usoudili že bude lepší sestoupit, druhý teď sólo a už úspěšný.

Druhý pokus byl spontánní rozhodnutí během ½ dne. Měl jsem v plánu s Toňou a Berťasem jet do Tater do středy, pokusit se o Kežmarák a Lomničák. Jenže hlásili od pondělí Mordor – vítr, bouřky, déšť. Na neděli ale ještě pěkně.

Sedám tedy v sobotu večer sám do auta. Po 23h jsem pod Tatrami, před půlnocí uléhám, rychle urvat 4 hodiny spánku. Jenže po třetí hodině šílená bouřka. Načítám tedy aktualizaci, Štrbské pleso (kousek pod ním spím) to jen lízá měla by někdy v 4:30 ustat. Jde to víc na sever. Takže nahoře teď asi žádná prdel. Začínají se mi do hlavy vkrádat pochybnosti, zda nejet domů. Můžu si přece pustit třeba Prostřeno – zde mám taky hrubé nedostatky 😊

Po čtvrté už jen mírně prší. Vylézám z auta a jdu to přeci jen zkusit. Však v Bystré lávce uvidím. 4:41 zapínám hodinky, čelovku a jde se.
Štrbské Pleso krásně klidné. Nikde ani noha. Podle slovenských rozcestníku bych měl být v Bystré lávce v 9:15. Chtěl jsem tam být v 7. Jenže ta bouřka… uvidíme 😊 Nakonec jsem v Bystré lávce v 7:40. O hodinu a půl rychleji, než ukazují rozcestníky, a vlastně nebýt bouřky, tak přesně jak jsem chtěl.

Sedák, helmu a jdu na to. První zděšení. Šutry jsou mokré, když by jen to, je to dobré. Ale ten lišejník na nich je jak mýdlo. No nic. V průvodci píší – Bystré věžičky možno obísť nad Furkotskou dolinou. Jenže. Úplně rozchrastěný terén. Začínám šlapat zelí. 5 kroků tam, pět zpět, 10 nahoru, 10 dolů. Strach, nástup paniky. Sednu, popřemýšlím. Zkusím ještě tady za roh jak bude vypadat žlab. Skála už kompaktní je silné slovo, ale teče tam voda, lišejník klouže. Zkusíme ještě kousek, když tak slaním a jedu dom. Nějak se mezi Bystrými věžičkami dostanu nahoru a zde už to začíná být veselejší. Vykukuje Sluníčko, fouká, takže hřeben by měl rychle oschnout. Panika už je dávno pryč, strach taky, tak teď si jen užít ten hřeben. 
Asi díky strachům při nástupu mi zbytek bystrých věžiček Zadná Solisková štrbina 3 Soliskové kopy přišly úplně pohodové. Užívám si tedy rozhledů jak na Kriváň, tak přes Satana na Gerlach. A v 9:38 už sedím na Velkém Solisku. Jde to líp než jsem čekal. I když je fakt, že hlavní oříšek v podobě Zadní a Prední Soliskové veže na mě teprve čeká.

Při cestě dolů se mi daří bez problému najít slaňáky – tedy spíš smyčka s mailonkou, ale i tak to potěší a při ohledání ani nemám potřebu něco přidávat. Takže přes Soliskovou lávku, Prostredné Solisko, Vyšnou Soliskovou Štrbinu, Soliskové hrby, Prostrednou Soliskovou štrbinu jsem pod Zadní Soliskovou vežou. Zde tedy přijde na řadu mobil kde čtu uloženého průvodce. Jak se píše. Zde terén tuhne. No jak píší, tak to i vypadá 😊. Pár metrů traverz doprava a ďalej po ostrí hrebeně na vrchol. Ani to moc nebolelo. Vlastně dva kroky kde to bylo tužší 😊
Slanění a jde se na přední vežu. – „nedáme se zlákat traverzem a lezeme přímo po hřebeni. Zde se lezečky hodí“ Musím pochválit své boty La Sportivy drží jak přilepený. Přesně pro tento popis jsem měl lezky v batohu, kde také ale zůstaly 😊

Takže teď už jen přes Soliskovou štěrbinu na Malé Solisko přes Vysokou lávku na Furkotské Solisko přes Šedou lávku na Štrbské Solisko a přes Nízkou lávku na Mlýnické Solisko. Zde už „lezení“ končí a je to přes Soliskové sedla, se Soliskovým hrbem na Predné Solisko už jen procházka s výhledy.

Predné Solisko obcházím, zde totiž končí turistická značka a mě se nechce motat mezi nadšenými turisty. Těch si užívám při sestupu k Soliskové chatě, kde oželím díky davům pivo a pokračuji přes Štrbské pleso k autu.

Tak vypínám hodinky. Čas odchodu 4:41 a v 15:00 příchod. Hodinky ukazují 20,11km 10h19min20s 3730 nastoupaných metrů (toto brát s rezervou)

 Ošplouchnout se v říčce, skočit do auta a domů. Tam se vracím po 25h. Takže bilance 9 hodin jízdy, 10,5h hodiny pochodu a 4 hodiny spánku. Ale stálo to za to. Hřeben jsem si užil a ty rozhledy.
Další jistý cíl je určitě hřeben Satana, a bude-li zima příznivá, tak zimní Satan to také jistí

Více fotek na Zoneramě

Přejít nahoru