stenaspk.cz

LOGO_ASPV_pruhledne_bila

Ohlédnutí za závodem ŠumpersKýbl 2024

V sobotu 23.3.2024 pořádal náš oddíl závody lezecké všestrannosti 2 – členných družstev. Závod ŠumpersKýbl byl mimo jiné taky oblastním kolem soutěže Mladí horalové, který organizuje Český horolezecký svaz ČHS. Soutěžící byli rozděleni dle věku do čtyř kategorií – M1, M2, S1, S2; a právě družstva ve zmíněných kategoriích M2 a S1 bojovala kromě hodnotných cen od sponzorů, také o přímý postup oddílu do finálového kola Mladých horalů. Motivace tedy byla vysoká.

Nakonec se závodu zúčastnilo rekordních 42 družstev. Výzvu k účasti přijali kromě lezců z domácího lezeckého oddílu ASPV SOŠ Šumperk, také lezci SVČ Rýmařov, Lezci Zábřeh, HO Beskyd Karviná, HK Lanškroun, SVČ Lipník n. Bečvou, a Horský klub Frýdek – Místek. Své dovednosti museli závodníci ověřit v pěti disciplínách, a to lezení na obtížnost, lezení na rychlost, slanění, prusíkování, a uzlování.

V kategorii nejmladších M1 (2014 a mladší) si porovnávalo dosavadní lezecké zkušenosti 9 dvojic. Třetí místo obsadili Lezci Zábřeh v obsazení Krátká Karolína a Kriegler Vincent, kteří vynikli zejména v lezení na rychlost. Druhou příčku obsadili lezci Valová Adéla a Martinka Viktor z SVČ Rýmařov, kteří byli nejrychlejší ve slanění a prusíkování. Vítězství v nejmladší
kategorii pak ukořistila domácí dvojice Fajtová Amálie a Fajtová Kristýna 
za velmi dobré výkony podávané napříč všemi disciplínami. Nejrychlejší časy měla děvčata při lezení na obtížnost a uzlování.

Kategorii M2 (2011-2013) byla suverénně tou nejpočetnější skupinou závodníků. Mezi sebou poměřovalo lezecké dovednosti dokonce 18 družstev. Třetí místo si pojistili zejména díky lezení na rychlost Lezci Zábřeh v obsazení Macháčková Karolína a Čech Václav. Druhé místo získali Šembera Vojta a Holečková Kateřina za HK Lanškroun, kteří svou příčku vybojovali za
stabilní výkony a velmi dobré časy ve všech disciplínách. Prvenství si odlezla děvčata z domácího ASPV SOŠ Šumperk, Zlatnická Anastázie a Urbášková Jana. Vítězná dvojice měla nejrychlejší časy hned ve čtyřech disciplínách, a to lezení na obtížnost, slanění, prusíkování, a uzlování.

V další velmi početné kategorii S1 (2008-2010) soutěžilo 12 družstev. Třetí místo vybojovali kluci z ASPV SOŠ Šumperk, Klučka Rostislav a Mikuláš Jáchym, kteří vynikali v lezení na rychlost, uzlování, i lezení na obtížnost. Druhé místo obsadila děvčata z HK Lanškroun, Dvořáková Magdalena a Mikulová Klára, která měla nejrychlejší čas u prusíkování, a své
druhé místo pojistila také díky rychlým časům při lezení na obtížnost a slanění. Vítězství si opět ukořistilo ASPV SOŠ Šumperk, za které podala nejlepší výkony chlapecká dvojice Richtr František a Balušík Mikuláš. Kluci byli suverénně nejrychlejší v lezení na obtížnost, lezení na rychlost, slanění, i uzlování. I poslední disciplína, prusíkování, jim však není cizí, měli třetí nejrychlejší čas.

A konečně v poslední kategorii S2 (2005-2007) se závodu účastnily pouze tři dvojice. Kdo bude stát na bedně, bylo od začátku jasné, ale o jednotlivé příčky se bojovalo do poslední chvíle. Na třetím místě skončili lezci Morávek Matouš a Donát Martin z HO Beskyd
Karviná, kteří jako jediní muži ve své kategorii ukořistili prvenství v lezení na obtížnost a lezení na rychlost. Druhé místo vybojovala děvčata Nastoupilová Daniela a Dománková Leontýna z HK Lanškroun za nejlepší čas v prusíkování a velmi dobré výkony ve zbylých disciplínách. Vítězství v nejstarší kategorii si odnesla děvčata Kesslerová Antonie a Mičunková Natálie z ASPV SOŠ Šumperk. Holky vynikaly zejména při slanění a uzlování.

Náš oddíl reprezentovalo celkem 12 dvoučlenných družstev, a podařilo se nám obsadit všechna 1. místa, a jedno 3. místo. Nezbývá než všem závodníkům poděkovat za odvahu postavit se na start, ale hlavně ze až neskutečně krásnou reprezentaci oddílu. Vítězné dvojice našemu oddílu navíc zajistily účast na finálovém kole závodu Mladí horalové na Studeneckých skalách 13.-15. září 2024. 

Celé dopoledne se neslo ve velmi přátelském duchu a pořadatelský tým je s celou akcí více než spokojen. Nakonec nejdůležitější je u jakýchkoli závodů a soutěží zúčastnit se, a účast byla letos opravdu velmi vysoká. Děkujeme sponzorům, kteří zajistili pro tento závod a pro nejlepší závodníky hodnotné ceny. Děkujeme všem, kdo nám pomohl s organizací závodu. A v neposlední řadě děkujeme všem, kteří k nám na lezeckou stěnu zavítali, ať už jako samotní závodníci, jejich doprovod, nebo diváci, a budeme se těšit na další ročník.

Výsledky

Přejít nahoru